Siyaseti zirvede bırakmak geleneǧi

Hollanda’da her yıl Eylül ayının üçüncü Salı günü Prens günüdür. Bu gün, Hollanda’nın gelecek yıl bütçesi açıklanır. Prens günü, bu yıl da görkemli bir toplantıyla, Kral Willem Alexander ve eşi Kraliçe Maxima’nında katılımıyla yapıldı. Önümüzdeki yılın mali planı özetlendi. 2020 yılı bütçesi genel anlamda iyimser olduǧu ancak tedbirin elden bırakılmaması olarak deǧerlendirildi. Plan, III. Rutte hükümeti ve parlamentoya sunulmuş oldu.

2020 yasama döneminin başlamasıyla Hollanda siyasetinde olaǧanüstü bir hareketlilik yaşandı. Siyasi gündeme oturan konular arasında, örneǧin çiftçilerin Den Haag yürüyüşü ve Hollanda Hayvanlar Partisi Başkanı ve Milletvekili Marianne Thieme’nın görevini bırakması yer aldı.

Hollanda ve dünya gündemine geniş konu olan çiftçilerin protestosu Den Haag’da gerçekleşti. Olaǧanüstü bir katılımın olduǧu protestoda traktörler dikkat çekti. Bazı yollar tıkandı. Bin kilometre kuyruk oluştu trafikte. Hükümetin tarım politikasını beǧenmeyen çiftçiler, kendileri üzerinde oluşan olumsuz alǧı ve çiftçiler üzerine yapılan genellemelerden rahatsız olduklarını belirttiler. Yılda 90,3 milyar euro civarında ihracat yaparak, 54 binin üzerinde çiftçiyle ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını belirten çiftçiler, kendilerinin karbon ve azot oksik emisyolarına sebep olmalarıyla suçlanmamalarını istiyorlar.

Yeni yasama yılının açılışı, çiftçilerin protestosu yanısıra Hollanda siyaseti gündemine aniden oturan bir başka konu ise Marianne Thieme’nin siyaseti bırakması oldu. Eylül ayının üçüncü Salı günü, yani Prens günü giydiǧi elbiseyle dikkatleri üzerine çekmişti. Oegstgeest’de ikamet eden Suriyeli Achmed Oso tarafından dikilen elbisenin üzerinde kelebekler, uǧur böcekleri, arılar yer almaktaydı. Marianne Thieme böyle özel bir günde, inandıǧı ve uǧrunda siyaset yaptıǧı deǧerlere dikkat çekmekteydi. Her yıl olduǧu gibi bu yıl da Thieme’nin Salı günü giydiǧi elbise ulasal tartışma konusu oldu.

Hayvanlar Partisinin kurucularından, aynı zamanda aktivist ve idealist olan Marianne Thieme’nin onüç yıl süren milletvekilliǧini bir anda bırakması gündem konusu oldu. Tabiatın dengesinin bozulmaması için ‘en küçük hayvanlara yardım edelim’ sloganıyla akıllarda yer edinen Marianne Thieme’nin siyaseti bırakması, de Telegraaf gazetesi tarafından ‘açıklama yapmadan gitti’ başlıǧı ile duyuruldu. Telegraaf, Marianne Thieme’nin sık sık yurtdışına çıktıǧı, seçmenle ilgilenmediǧi, uzun süre hasta olduǧu için Parlamentoya gelmediǧi gibi eleştiriler getirmiş.

Trouw gazetesi ve de Groeneamsterdammer ise Marianne Thieme ile ilgili oldukca olumlu haber ve söyleşiler yayınladı. Marianne Thieme’nin “17 yıl siyasi liderliǧimden sonra, partimin vereceǧi her görevi yapmaya hazırım” ifadesinin diǧer siyasi parti liderlerinin takdirini kazandı. Başbakan Rutte ‘ikna edici ve dolu birisiydi’ derken Sosyalist Partisi lideri ‘idelaist birisiydi’, D66 lideri ise ‘sürdürülebilir ve yeşil bir dünya için mücadelesi unutulmaz’ ifadelerini kullandılar.

Marianne Thieme siyaseti tam liderliǧinin zirve yaptıǧı bir anda bıraktı. Bu gelenek Hollanda’da sadece siyasette deǧil, diǧer alanlarda da yaygın. Bir süre aynı görevi devam ettirmek ve tecrübe için başka bir yere geçmek örnek bir davranış Hollanda’da. Marianne Thieme’den önce, siyasetin zirvesindeyken liderliǧi bırakanlar var. 2017 yılında Sosyalist Parti lideri Emile Roemer, D66 lideri Alexander Pechtold ve CDA lideri Hearsma Buma siyaseti bırakanlar arasında.

“Yükselen Direniş” kitabında felsefi ve siyasi görüşlerini uzun uzadıya açıklayan Marianne Thieme ‘dünyada hakim görüşün, tabiatın insanın hizmetine sunulduǧu ve insanların hesapsız kitapsız, hoyratça bu imkanı kullanmaları’ olduǧunu söylüyor. ‘Hey şeyde kâr motifinin öne çıktıǧı ve bunun siyasete sirayet ettiǧini söyleyen Marianne Thieme, Hollanda’da yılda 650 milyon hayvan kesildiǧini, 176.000 hayvanın da yangınlarda canlı olarak öldüǧüne’ dikkat çekiyor.

Hollanda siyasetinde vermiş olduǧu mücadele ile 4472 gün parlamentoda kalan 47 yaşındaki idealist, vejeteryan Marianne Thieme, mücadelesini Hollanday’la sınırlı bırakmamış. MariannaThieme, Almanya, Portekiz, Avustralya, Tayvan’da da kurulan benzer partiler için model ve marka olmuş. Parti Hollanda Temsilciler Meclisinde 5 milletvekili, Senetado 3 üye ve 30 Belediye’de temsil ediliyor.

Veyis Güngör
3 Ekim 2019

Scroll naar top