İsveç’in siyasi kaderi Kulu’dan mı geçer?

İsveç, son haftalarda Türkiye ve Türklerin gündeminden bir türlü düşmüyor.

Malum, İsveç, son olarak geçen ay Madrid’de yapılan tarihi NATO Zirvesi’yle, Türkiye gündemine yoğun bir şekilde gelmişti. Çünkü, o Zirve’de İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği karara bağlandı. Zirve öncesi, Türkiye tarafından yürütülen diplomasi ve imzalanan üçlü muhtıra ile, tüm dikkatler İsveç üzerine çekilmişti. NATO Zirvesi sonrasında da, İsveç meselesi, Türkiye tarafından, sıklıkla dile getirilmeye devam ediyor.

Ancak, İsveç, bir başka şekilde de, her ne kadar, Zirve’deki yoğunlukta olmasa da, Türkiye ve Türkler için önemini sürdürüyor. Çünkü, bir ay sonra, 24 ağustos-11 Eylül tarihleri arasında, İsveç’te seçimler yapılacak. İşte, belki de, İsveç’in siyasi kaderini belirleyecek bu seçimler için, geçtiğimiz seçim dönemlerinde olduğu gibi, trans nasyonal bir seçim kampanyası düzenleniyor.


Avrupa ülkelerinde pek örneği olmayan İsveç seçimleri için, Konya’nın Kulu ilçesinde siyasi bir hareketlilik yaşanıyor. Otomobil ile Kulu’dan geçenler, Kulu’nun bir ana caddesinde, sağlı sollu, büyük reklam panolarında, İsveç seçim afişlerini göreceklerdir. Afişte, önümüzdeki ağustos ayında, İsveç’te yapılacak milletvekili seçimleri için, Kulu’da yaşayan ve yaz tatiline Kulu’ya gelmiş seçmenlerden oy isteniyor.

Avrupa’da yaşayan Türklerin siyasal katılımlarını yıllardır yakından takip eden birisi olarak, afişleri görünce, gayri ihtiyari heyecanlandım. Arabayı kenara çekip, büyük reklam panolarındaki afişlerin fotoğrafını çektim. Afişin sağ ve sol üst köşesinde, İsveç bayrakları dikkatimi çekti hemen. Bayraklar arasına yerleştirilmiş, “Partiet Nyans” : Nüans Partisi, yazısını okudum. Ortada, parti yönetiminin toplu fotoğrafı ve sol alt köşede ise Parti Genel Başkanı Mikail Yüksel adını ve portre fotoğrafını gördüm.

Nüans Partisi’nin, Kulu’nun ana caddesindeki bu dev afişlerine daha dikkatlice bakınca, “Geleceğin için oyunu mutlaka kullan” sloganı göze çarpıyor. Oy kullanılacak tarihler de afişte yer alıyor. Afiş üzerinde, dikkat çeken ve bir o kadar da net bir şekilde okunan şu cümle yer alıyor: “İsveç’in, terör örgütleriyle arasına mesafe koymuş, tek TÜRKİYE dostu partisi”.

İşte bu cümle, son haftalarda, Türkiye gündemine yoğun bir şekilde oturan, İsveç sorununu çok berrak bir şekilde anlatıyor. Bu cümle, İsveç’teki siyasi partilerin, terör örgütleriyle ilişki içinde olduğunu da açıkça belirtiyor. Nüans Partisi ise, bu inceliği ve tabii ki, nasıl bir parti olduğunu, seçim afişine koyduğu bu cümleyle anlatmış oluyor.

Peki bu Nüans Partisi nedir? Genel Başkanı kim? Niçin kuruldu? İsveç için, göçmenler için neler yapmak istiyor? gibi sorular için, Kulu’yu ve İsveç’i yakından tanıyan bir dostumu arayıp, aşağıdaki bilgileri aldım.

Nüans Partisi’ni kuran kişi Kululu Mikail Yüksel. Mikail Yüksel’in, İsveç seçimlerine girişi ilk değil. Yüksel, geçen seçimlerde de, bir partiden aday olmuş, ancak malum sebeplerden dolayı, partiden ayrılarak, siyasete kendi adına devam etmiş birisi. Karşılaştığı muamele karşısında, siyasi mücadelesini devam ettirmek için, Nüans Partisi’ni kurmuş. Kurucular arasında, İsveçli, Türk, Boşnak, Somali, Kürt, Arap kökenliler de yer alıyor. Irkçılık ve İslamofobi ile mücadeleyi öne alan, Nüans Partisi, bir ay sonra yapılacak seçimlerde 23.000 tercihli oya odaklanarak, İsveç’in siyasi kaderine ortak olmak istiyor.

İsveç’te 2 milyona yakın göçmen yaşıyor. Bunun yaklaşık 1 milyonu Müslüman. İsveç Türk toplumunun sayısı da 100 binin üzerinde, bu sayının yüzde sekseni ise Kululu. Göteborg Üniversitesinde siyaset bilimi üzerine lisans ve yüksek lisans yapmış olan Mikail Yüksel ve Partisi, öncelikle hem İsveç’te yaşayan Kululular’ın hem de Müslüman ve göçmenlerin ve tabii ki İsveç vatandaşlarının oylarına talip. Seçmen iyi mobilize edilirse, teorik olarak Nüans Partisi, iki veya üç milletvekili ve yerel yönetimlerde de onlarca temsilci çıkarabilir. Bu şekilde İsveç ulusal parlamentosu ve yerel yönetimlerinde temsil edilen Nüans Partisi, doğal olarak, İsveç’in siyasi kaderinde rol oynayabilir.

Değerli dostumla yaptığım görüşmede edindiğim intiba, Mikail Yüksel’in mücadeleci bir ruha sahip olduğu ve Kululu hemşerileri arasında sevildiği ve takdir edildiği yönünde. Dolayısıyla, İsveç’in siyasi kaderi Kulu’dan geçecek.

Veyis Güngör
20 Temmuz 2022

Scroll naar boven
Scroll naar top