Avrupa Türkleri Kayseri Buluşması

Avrupa’da yaşayan Türklerin dört gözle bekledikleri yaz tatili başladı. Almanya başta olmak üzere, Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan Türkler, akın akın Türkiye’ye geliyorlar. Avrupa Türklerinin bu yoğun gelişi, ülke ekonomisine katkıları, ne yazık ki, Türkiye’de bazı çevrelerin kıskançlık psikolojisine girmelerine sebep oluyor. Buna karşılık, Türklerin, yaz tatilinde Anadolu’ya gelişleri bazı çevrelerce, bir sevinç ve ticari hareketlilik olarak görülüyor.

İşte, Avrupa Türklerinin Türkiye’ye gelişlerini, hem bir şenlik hem de bir ticari canlılık olarak değerlendiren şehirlerden biri olan Kayseri, “Avrupa Türkleri Kayseri Buluşması” etkinliği düzenliyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Valiliği, Avrupa Kayserililer Birliği ve diğer ortaklarca örnek bir etkinlik yapılıyor. 13-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek çok amaçlı programda, kültür, sanat, gastronomi, eğitim, araştırma, anket çalışması, konserler gibi etkinliklere yer veriliyor.

Program, 13 Temmuz akşamı saat 19.00’da Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda, Kayserili sanatçılar Nuri Savruk ve Eypio’nun verecekleri konserlerle başlıyor. İlerleyen günlerde, Gamze İleri, İsmail Altunsaray, Yusuf Güney ve Murat Kekilli gibi sanatçılar da programda sahne alacaklar. Avrupa Türkleri Kayseri Buluşması çerçevesinde, mehteran gösterileri, çocuk tiyatroları, spor etkinlikleri, dinletiler, söyleşiler, kültür yolu gezileri gibi, Kayseri tarihini ve doğa güzelliklerini tanıtan etkinlikler de yer alıyor.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Avrupa Kayserililer Birliği Genel Başkanı Muzaffer Polat ve Avrupa Kayserililer Birliği Sözcüsü, araştırmacı yazar İhsan Kılıç’ın açıklamalarından, bu etkinlikle, Avrupa’da yaşayan Kayserililerin, şehre aidiyetlerinin canlandırılmasını arzu ettikleri anlaşılıyor. Söz konusu aidiyet, Kayseri ile sınırlı değil elbette. Bölgesel bir aidiyet hedefleniyor. Yani Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kahramanmaraş, Kırşehir, Adana ve Malatya’yı da içine alan bir aidiyet.

Kayseri’de gerçekleşecek olan Avrupa Türkleri Buluşması ilk değildir elbette. Birkaç yıl önce, yine bir yaz tatilinde, Kayseri Büyükşehir Belediyesi desteği ve Avrupa Türk İslam Birliği (ATIB) öncülüğünde, “Avrupa Türkleri Kayseri Buluşması” organizasyonu gerçekleşmişti. Bu çerçevede, “Avrupa’da Irkçılık, Avrupa Türkleri ve Türkiye” konulu bir panel yapılmıştı. Bu etkinlikten de, anlaşılacağı üzere, Kayseri Avrupa Türklerine büyük ilgi gösteriyor. 

Kayseri Buluşması, birkaç yönden önem arz diyor. Bunların başında, hiç şüphesiz Kayseri’nin tanıtımı geliyor. Buluşma, aynı zamanda, Kayseri’nin uluslararası ilişkiler alanında Avrupa’ya açılmasına zemin hazırlıyor. Kayseri, Avrupa’daki gönüllü elçilerine ve elbette Avrupa’da yaşayan Türklere değer verdiğini ortaya koyuyor. Kayseri, Avrupa ülkeleri ile arasında, ticari, sosyal, siyasi, kültürel, gastronomi, eğitim, sağlık, tarım, teknoloji, uzmanlık gibi alanlarda köprüler kurmayı hedefliyor. Bütün bunlar bir Anadolu şehrinin geleceği için stratejik adımlardır.

Diğer taraftan, Kayseri Avrupa Türkleri Buluşması, 60 yıl önce, Türkiye’den Avrupa’nın farklı ülkelerine göç veren şehirlerine örnek olması açısında da önemli bir etkinliktir. Göç veren her şehir, Avrupa’daki hemşehrileriyle sürdürülebilir ve stratejik ilişkiler içinde olabilir. Sadece göç veren şehirler değil, Üniversiteler, kültür ve sanat kuruluşları, sivil ve gönüllü teşekküller, İş Dünyası gibi kurum ve kuruluşlarımız da Avrupa’daki Türklerle işbirliğine girebilirler.

Hele, Avrupa Türklerinin yaz tatili için geldikleri Türkiye’de bazı çevrelerin hedefi haline geldiği bir dönemde, Kayseri Buluşmaları’nın anlamı daha da fazla önem arz ediyor.

Türkiye ve Avrupa Türklerinin geleceği açısından stratejik öneme sahip olan, Avrupa Türkleri Kayseri Buluşması, aynı zamanda, yaz tatili için Avrupa’dan şehirlerine gelen insanlara hizmet açısından, yerel yönetimlere bir deneyim teşkil etmektedir. Diğer taraftan Avrupa Türkleri için de, derin anlamlar taşıyan bu Buluşma, yeni projelere, işbirliklerine, girişimlere başlangıç teşkil edecektir. Organizasyonun başarılı geçmesini diler, emeği geçenleri tebrik ederim.

Veyis Güngör
11 Temmuz 2022

Scroll naar boven
Scroll naar top