5 K, Avrupa Türkleri ve Türkiye

Fark ettiyseniz, son bir kaç hafta zarfında, Avrupa’daki Türkler üzerine sözlü ve yazılı yorumlar, yazılar ve haberlerin sayısı hızla arttı. Gerçi, içimizdeki bazı görgüsüzlerin onlara malzeme vermesiyle, bir kısım sürüngenlerin, olumsuz yorumlarını, her yıl duya duya, neredeyse kanıksadık. Ancak, Avrupa Laleler Düşünce Kulübü Başkanı Yüksel Aslan beyin şahit olduğu ve bazı lokal karar vericiler ve bürokratların da olduğu bir ortamda dillendirilen, Avrupa Türkleri karşıtlığından da ürktüğümüzü ifade etmek durumundayız.

Ancak, tüm bu olumsuzluklara rağmen, bu yıl ilki gerçekleştirilen ve göç veren diğer Anadolu şehirlerine örnek olmasını temenni ettiğimiz, “Avrupa Türkleri Kayseri Buluşması”na tekrar dikkat çekmeliyiz. İki hafta önce, bu köşede yer verdiğimiz bu önemli etkinliğin mimarı İhsan Kılıç ve Avrupa Kayserililer Birliği’nin izlenimlerini merak etmekteyiz.

“Avrupa Türkleri Kayseri Buluşması” projesinin şekillenmesine önemli bir şekilde emeği geçen ve proğramı yakından takip eden İhsan Kılıç’ın izlenimleri şöyle: “Programın yapıldığı Kayseri Kalesi’ne ilk gün, 47 bin ziyaretçi geldi, devamında da konser veren sanatçıya göre, ziyaretçi sayısı 50 ile 60 bine yükseldi. Kültür, sanat, gastronomi, gezi ve diğer etkinliklerin yanı sıra, projede bir de anket çalışması yer aldı. Kayseri Valiliği koordinasyonunda, 1100 kişi üzerinde bir anket çalışması yapıldı. Çalışmada, Avrupa Türklerinin beklentileri, karşılaştıkları sorunlar, Kayseri ve Türkiye’ye aidiyetleri, esnaftan memnun olup olmadıkları, tatil süresince ortalama harcadıkları bütçe gibi yirmi ayrı konuya yer verildi. Anket sonuçları henüz açıklanmadı. Ancak, sonuçlardan hem Avrupa Türkleri hakkında genel bir bilgi hem de Avrupa’ya yoğun göç vermiş Kayseri ve diğer şehirlerin karar vericilerine faydalı olacak sonuçlar çıkacak. Örneğin Avrupa’dan yaz tatiline gelen bir ailenin Türkiye’de harcadığı bütçe, ortalama 5 ile 7 bin euro arasında değiştiği gözüme çarptı.”

“Avrupa Türkleri Kayseri Buluşması” çerçevesinde sürdürülebilir bir etkinliğe öncülük yapıldığını söyleyen İhsan Kılıç izlenimlerine şöyle devam ediyor: “Avrupa Kayserililer Birliği’nin teklifiyle, Büyükşehir Belediyesi Saat Kulesi’nde “Avrupa’daki Kardeşlerimiz İrtibat Merkezi” AKİM, açıldı. Bu Merkezde, Avrupa Türklerinin istekleri, sorunları toplanacak. Diğer taraftan, Kayseri Valiliği öncülüğünde ve Milli Eğitim Bakanlığı destekli olmak üzere, okulların açılmasıyla, orta dereceli okullarda bir hafta boyunca, ‘Avrupa Türkleri göç tarihi’ dersleri verilecek. Sonra, öğrencilerden, Avrupa’ya göç eden dedeleri, nineleri, akrabaları ve komşularıyla konuşup bir öykü yazmaları istenecek. Öykülerle birlikte, göç hafızası oluşturulacak, bu hafıza yeni çalışmalara yol açacak”. 

Şimdi, isterseniz, yazının başlığında yer alan 5 K’ya geri dönelim.

Teklifimiz, bu yaz, Kayseri’de gerçekleşen ve örnek teşkil eden “Avrupa Türkleri Kayseri Buluşması”nın, önümüzdeki yıllarda, Konya, Kırşehir, Karaman ve Kastamonu’da da gerçekleşmesidir. Zira, bu şehirler, Anadolu’dan Avrupa’ya yoğun bir şekilde göç veren şehirlerimiz arasındadır. Yaz aylarında, bu şehirlerimizin sokakları, Avrupa plakalı araçlarla dolmaktadır. Doğal olarak, Avrupa’daki hemşehri dernek ve vakıflarının girişimleri ve bu şehirlerin yönetimlerinin de destekleriyle, benzer etkinlikler yaz aylarında, yapılabilir.

Tam da, bu satırların yazıldığı sırada, bu teklifimizi destekleyen bir davetiye elime ulaştı. Avrupa Türk İslam Birliği (ATIB) ve  Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği (KIYSAD) temsilciliğince gönderilen davetiyede,
26-28 Ağustos tarihleri arasında, Kırşehir’de “Avrupa Türkleri Buluşması ve Gönül Birliği Kültür Şöleni” düzenlendiği belirtiliyor. Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek ve yoğun bir sanatçı ekibinin katılacağı şölende, Avrupa’da yakından tanıdığımız, Ozan Nihat ve Ozan Hilmi Şahballı da yer alacak.

Şimdi sıra, Karaman, Kastamonu ve Konya’da.
Samsun, Sinop ve Sivas da bu tür etkinliklere aday şehirlerimizdendir şüphesiz.
Iğdır, Bayburt, Trabzon, Giresun, Nevşehir, Yozgat, Afyonkarahisar ve Avrupa’ya göç veren diğer şehirlerimiz, hatta bazı ilçe, kasaba ve köylerimiz de söz konusu etkinliği düşünebilirler.

Veyis Güngör
25 Temmuz 2022

Scroll naar top