Hüzün ve sevinç arasında, Ahmet Suat Arı’nın ardından…

Bugün 12 nisan 2022. Günlerden salı. Türkevi Topluluğu Genel Sekreteri Ahmet Suat Arı, Türkiye’ye doğru aracıyla yola çıktı. Emekli oldu. Türkiye’ye geri dönüş yapıyor. Hayatının bundan sonraki bölümünü artık Türkiye’de geçirecek.
Sizler bu satırları okurken, Suat bey, muhtemelen Almanya’yı ve Avusturya’yı geçmiş olacak. Kendisine ve eşine hayırlı yolculuklar dilerim.

Dile kolay! Otuz yılı aşkın, farklı gönüllü kuruluşlarda, ama en uzun UETD Hollanda ve Türkevi Topluluğu’nda birlikte çalıştık. İnanılması zor ama, Hollanda genelinde, Avrupa’da, Türkiye’de, Balkanlar’da, hatta gönül coğrafyamızın ulaştığı Afrika da dahil, 2000’e yakın faaliyete ve projeye imza artık. 

Örneğin, sadece 2012 yılında, Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400’üncü yılı çerçevesinde kırk ayrı faaliyet düzenledik. Türklerin Hollanda’ya göçünün 40 ve 50’nci yıllarında, Hollanda’da ve Türkiye’de programlar yaptık. Kitaplar ve videolar yayınladık. 2024 yılı için, Hollanda’ya Türk göçünün 60’ıncı yılına hazırlık yapıyoruz.

Ahmet Suat Arı bir eğitimciydi. Sırf bu işi için haftada 40 saat çalışılıyordu. Ağır ve yorucu bir işi vardı. Buna rağmen, Türkevi’nin özellikle siyasi katılım ağırlıklı Amsterdam Tartışmaları projesini başarıyla yürüttü. Avrupa Türkçe Süreli Yayınlar Sempozyumu, Türkevi Yayınları  ve Uluslararası programlarda hep sorumluluk aldı. 

Siyasal katılım ve temsil alanında sürdürülebilir bir özelliğe sahip olan Amsterdam Tartışmaları’nın notları kitap olarak yayınlandı. UETD Hollanda için verilen sekiz yıllık, siyasi temsil ve katılım mücadelesi ve Hollanda-Türkiye ilişkileri ve tecrübe aktarımı da, tarihe not düşülmesi, kurumsal hafızanın kayıt edilmesi amacıyla, bir kitap halinde yayınlandı. 

Suat Arı’nın, HABER gazetesi ağırlıklı olmak üzere, diğer gazete ve dergilerinde yayınlanan makaleleri, “Benim Gözümden Hollanda Gündemi” başlığı ile Türkevi yayınlarında okuyucuya sunuldu.

Eğitim, sivil toplum temsilciliği ve yazarlığın yanı sıra, Hollanda siyasetinde de uzun yıllar uğraş verdi Suat Arı. Hıristiyan Demokrat parti CDA’da üç dönem, Enschede Belediye Meclis Üyeliği ve partinin göçmenler biriminde görevler yaptı. 


Ahmet Suat Arı’nın bu çalışmaları yanı sıra, karakteri ve insan ilişkileri de asla unutamayacağımız özellikleri arasında yerini alır.

Gösteriş ve şaşaalı işlerden asla hoşlanmayan, insanları ille bir kategoride değerlendirmeyen bir özelliğe sahipti Suat Arı. İlişkilerinde ‘insan’ merkezli bir yaklaşıma sahipti. Yapılan işe, emeğe ve mücadeleye önem verirdi. Bunun için farklı siyasi görüşlere sahip dostları vardı. Popülizme, körü körüne inananlardan hiç haz almazdı. Sorgulardı her şeyi. Yaptığı işe inanır ve o işe iman aşkıyla sarılırdı. Üzerine aldığı görevleri eksiksiz yapardı. Hiç kimseyi asla yarı yolda bırakmazdı. Kolay sinirlenmez, uluorta ve sonuç vermeyecek tartışmalara girmezdi. Haksızlık karşısında mutlaka bir tepki gösterirdi.

Evet, 12 nisan 2022 tarihi itibariyle, otuz yılı aşan bir süre, acı ve tatlı günlerimiz, hatıralarımız olan değerli dostumuz, Türkiye’ye geri dönüyor. Uzun süre, geri döneceğine inanmak istemedim. Takdir edersiniz ki, hüzün ve sevinç karışımı bir duygu içindeyim. 

Bir tarafta, sırtınızı güvenle yaslayacağınız ve asla ihanet etmeyecek bir dostunuzu kaybetmenin hüznü, diğer tarafta da, tecrübe ve uzmanlığını ülkemiz insanına sunacak olmasından duyduğunuz sevinç ve mutluluk. Yani, hüzün ve sevinç arasında bir hal.

İşte bu duygu ve düşüncelerle, Ahmet Suat Arı’yı, Hollanda’dan uğurluyoruz. Bundan sonraki hayatında eşi Sevgi hanımla birlikte Türkiye’de mutlu ve huzurlu bir hayat sürmesini diliyorum.

Veyis Güngör
12 Nisan 2022

Scroll naar boven
Scroll naar top