Hollanda’da ilk Türk asıllı Belediye Başkan yardımcısı

Yaklaşık iki hafta önce, Hollanda’da ilk kez bir Türk belediye başkanı seçildi. Uzun yıllardır Hollanda siyasetinde aktif olan bayan Huri Şahin, aralık ayının ortalarında Rijswijk Belediye Başkanlığı koltuğuna oturacak.
Şahin’in Hollanda’da siyasi mücadelesi, 2002 yılında Zoetermeer Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçilmesiyle başladı. Siyasetin yanı sıra, ProDemos/Demokrasi Evi gibi kurumlarda siyasi katılım programları uygulayarak, tecrübesini ve çevresini pekiştirdi. Uzun soluklu bir siyasi mücadele sonrasında da, Rijswijk Belediye Başkanlığına atandı.

Hollanda’daki Türkler nezdinde iyi bilinen Huri Şahin’in, Hollanda siyasi tarihinde ilk Türk kadın Belediye Başkanı olması, tahmin edileceği üzere, Hollanda Türkleri arasında büyük bir sevinç oluşturdu. Şahin’in Belediye Başkanlığına atanması, bizi, ister istemez Hollanda Türklerinin siyasi katılım mücadelesi sürecini yeniden düşünmeye sevk etti. Hafızamı zorlayıp, yerel seçimlerde ilk defa oy kullandığımız 1986 yılını düşündüğüm bir sırada, telefonuma bir mesaj geldi. Hemen göz attığım bu mesajda bir gazete kupürü vardı. 

Mesaj, değerli dostumuz Ali İhsan Ünal’dan gelmişti. Kupürdeki haberin başlığı şöyleydi: “Hollanda’da ilk Türk Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Encümen azası Ali İhsan Ünal ile konuştuk”.
Kenarları sararmış olan tam sayfa gazete kupürü, tam 28 yıl önce, Amsterdam’da yayınlanan Türkevi Dergisi’nde yayınlanmış bir söyleşiyi içeriyor. Ali İhsan Ünal, 2 mart 1994 tarihinde yapılan Belediye seçimlerinde, Hıristiyan Demokrat Parti CDA’dan aday olmuş ve beklenenin üstünde tercihli oy alıp meclise girdikten sonra, Rotterdam Delfshaven Belediye Başkan Yardımcılığına atanmış. 

Siyah kaytan bıyıkları ve yan tarafa taranmış saçlarının öne çıktığı bir fotoğrafının yer aldığı gazetede, siyasi katılım açısından çeşitli sorular yöneltilmiş Ali İhsan Ünal’a…
CDA’da siyaset yaptığını, tercihli oyların partisine neler kazandırdığını, siyasete girecek olan Türk gençlerine tavsiyeleri gibi sorular sorulmuş. Ali İhsan Ünal’ın cevapları arasında, hâlâ geçerliliğini koruyan şu ifadeleri tekrar etmekte fayda var: “Siyasete atılacak gençler, seçimlere kısa bir süre kala değil, daha önce, vakitlice partilere üye olsunlar. Partilerin çeşitli organlarında görev alarak, siyasi tecrübe kazansınlar. Çevre ve dost edinsinler. Siyasi partilere sadece üye olmak yetmez, sosyal kurumlarda da görevler alsınlar, Hollanda kurum ve kuruluşlarının yönetimlerine talip olsunlar. Böylece siyasette önleri açılır, hak ederek bir yerlere gelirler”.

Hollanda ilk Türk Belediye Başkan Yardımcısının, yaklaşık otuz yıl önce ifade ettiği bu sözleri dikkate alan gençlerimizin sayısı maalesef az. Gönül isterdi ki, Huri Şahin’lerin örnekleri ve sayıları çoğalsın. Türkler siyasi katılımın ilk yıllarında olduğu gibi, çetin mücadelelerini bırakmayıp, devam etsinler. Ancak, gerek bazı iç siyasi gelişmeler, gerek bir takım küresel gelişmeler, Türk kökenli siyasetçilerin, Hollanda siyasi partilerinde yer alıp yükselmelerine fırsat vermedi ve varlık gösterme alanını daralttı. Örneğin, bir zamanlar CDA’nın lokal ve ülkesel yönetimlerinde görev alan bir çok Türk kökenli siyasetçi, bu partiden ayrıldı. Bu durum, PvdA (İşçi Partisi), GroenLinks (Yeşil Sol) gibi sol partilerde de kısmen yaşandı.

Hollanda’nın ilk Türk Belediye Başkan yardımcısı olan Ali İhsan Ünal ile, son Türk kökenli Belediye Başkanı Huri Şahin’den başka, yüzlerce Türk kökenli siyasetçi yerel yönetimlerde görev yaptılar ve başarılı oldular.
Ayrıca, parlamentoda da her dönem Türk kökenli milletvekilleri yer aldı. İl Genel Meclislerinde de görev yapan Türklerin sayısı bir hayli kabarık. Ancak, Hollanda’daki Türk topluluğun oranına göre siyasette temsil ve etki gücümüz orantılı değil. Bunun değişmesi için, gençlerin çeşitli kurum ve kuruluşlarda da uzun soluklu, görev alarak siyasi katılım mücadelesini devam ettirmeleri gerekmektedir. Siyasi katılım siyasi partilerle sınırlandırılmamalı.

Unutmamak gerekir ki, çiçeği burnunda İngiltere Başbakanı olan Hint asıllı Rishi Sunak’ın başarısı, maddi varlığı yanı sıra, bir göçmen çocuğu olarak iyi yetişmesi, parti içinde mücadelesi ve çok çalışmasından kaynaklanan özgüvendir.

Veyis Güngör
28 Ekim 2022

Scroll naar boven
Scroll naar top