Günlük haber izlemeyi bırakmak insanı mutlu eder mi?

Günlük haberleri seyretmeyi bıraktıktan sonra mutlu olduğunu söyleyen İsviçre’li yazar Rolf Dobelli’nin yeni kitabı bu hafta okuyucu ile buluştu. Dobbelli’nin son kitabı, “Haber Diyeti: yoğun bilgilendirme ile baş edebilme” günümüz insanının adeta bağımlı olduğu sosyal medya, haberler ve aktüalite ile ilgili. Kitap tanıtımı çerçevesinde Trouw gazetesinden Isabel Baneke yazarla bir söyleşi gerçekleştirmiş. 

Aynı zamanda filozof olan kitabın yazarı Rolf Dobelli, ‘mutlu olmak mı istiyorsun? haberleri seyretmeyi bırak’ diyor. 2010 yılında radikal bir karar alarak haber seyretmeyi bıraktığını ve hiç bir kaybının da olmadığını söylüyor Dobbelli. Tam aksine daha sakin ve mutlu hissediyor kendisini. Yazarın görüşlerine geçmeden önce kısaca Rolf Dobelli’yi tanıyalım. 

İsviçre’li yazar Rolf Dobelli, Luzern doğumlu. Felsefe ve İşletme mezunu. İş Adamı ve yazar. Swissair’de çalışmış. Frankfurter ­Allgemeine Zeitung, Die Zeit ve Stern gazetelerinde köşe yazarlığı yapmış. Televizyon sunuculuğu da yapmış. Yayınlanmış ve çok satan kitaplar arasında yer alan ‘Berrak Düşünmenin Sanatı’ ve ‘Bilge Davranmanın Sanatı’ çalışmaları bulunuyor. Son kitabı ise, ‘Haber Diyeti’

Yazar Dobelli, kırk dört yaşına kadar haberlerle iç içe. Hatta, lise yıllarında yaşıtları hafta sonları top oynarken, o günlerini kütüphanede geçirir. Gazetelerin arkasındadır. Haberlere hayatı boyunca onbinlerce saat ayırır. Ancak 2010’da bir deneme olarak başladığı habersiz hayat, artık bir yaşam felsefesi haline gelir. Haber seyretmez ve aktüaliteyi takip etmemeye başlar yazar. İlk başlarda zorlanır. Ancak sonraları, hayatında sakin ve mutlu bir dönem başlar Dobelli’nin.

İsviçre’li yazar, geleneksel medyanın yaratıcılığı öldürdüğünü ve terörizmi beslediğini iddia ediyor. Zira, teröristlerin en büyük silahlarının korku olduğuna işaret eden Dobelli, bu korkunun medya ve haberler vasıtasıyla dünyaya yayıldığını belirtiyor. 

Haberleri seyretmeden geçen yıllarının bir meyvası olarak, ‘huzur ve mutluluğu’ bulduğunu söyleyen Dobelli, haberlerin olumsuzluğuna alet olup moralini bozmadığını belirtiyor. Haberlerde yer alan savaş, afet, felaket, açlık karşısında insanın büyük bir üzüntü ve karamsarlığa kapıldığını ancak birey olarak fazla bir şey yapamayınca vicdan azabı duyduğunu söylüyor Dobelli kitabında. 

Günlük haberlerin altmış-doksan dakika arasında vakit aldığını, bunun ise yılda bir ay gibi bir zaman olduğunu söyleyen Dobelli haber seyreden birisinin bu şekilde yılda bir ayını heba ettiğini iddia ediyor. Bu bir vakit israfıdır yazara göre. Zira, on yıl önce yayınlanan bir gazeteyi açıp baktığınızda yazılanların hayatınızda hiç bir etkisinin olmadığına kanaat getirirsiniz diyor Dobelli. 

Dünya’daki önemli gelişmeleri bir şekilde duyacağımızı belirten Dobelli, boş vakitlerimizi haberleri seyretme veya saatlerce gazeteleri okumak yerine, periyodik olarak yeni konular üzerine eğilmeyi ve yoğunlaşmayı tavsiye ediyor. Örneğin küresel bir sorun olan göç ve mülteci hareketliliği, ya da Çin’in ekonomik gelişmeleri üzerine yoǧunlaşılabilir diyor. 

Evet, İsviçre’li yazar, filozof ve işletmeci Dobelli, günümüz insanının alışkanlıklarına bir alternatif sunuyor. Haberler, sansasyonel haberler içinde boğulmamazı, aktüalitenin akışına teslim olmamamızı, tam aksine hayatımıza özgür irademizle karar vermemizi teklif ediyor. Örneğin, her gün sosyal medyada kısa haberleri okuyarak yüzeyselleşme yerine, tematik konulara eğilip uzun yazıların okunmasına yönelmemiz mükemmel bir öneri. İlgi duyduǧumuz konular üzerine yoǧunlaşmak ise daha da verimlidir elbette. Derinleşme, hatta belirli konularda uzmanlaşma bu şekilde olabilir herhalde. Hem de sakin ve mutlu olabiliriz. Ya da, çoǧunluǧun yaptıǧı gibi, elimizdeki akıllı telefonlarla, saatlerce o sayfadan bu sayfaya sekerek, oyalanmaya devam edeceǧiz.

Veyis Güngör
25 Ocak 2020 

Scroll naar boven
Scroll naar top