Amsterdam’da ülkücü Ahmet Cevad’ı anarken

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü, Amsterdam’da bir vefa toplantısı yapıldı. Ondört yıldır Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde Türk Dünyasını ilgilendiren toplantılar organize eden Avrasya Buluşmalarıydı bu toplantı. Türkevi Topluluǧu öncülüǧünde, Hollanda’daki Türk soylu kurum ve kuruluşlarca gerçekleştirilen toplantılarda bu yıl, Azerbaycan’ın istiklal şairi Ahmet Cevad anıldı.

Program toplu halde söylenen Azerbaycan milli marşı ile başladı. TRT’nin ‘Ahmet Cevad anısına’ hazırladıǧı vefa belgeseli büyük bir dikkatle seyredildi. Programda Hollanda’da yaşayan Sima Caferova, İlham Babayev eşliǧinde Ahmed Cevad’ın Men Kimim?’ ve ‘Türk Ordusuna’ şiirlerini okudu.

Program süresince, bu akşam neden buradayız? Sorusuna cevaplar aradım. Ve, onu tam anlamıyla tanımada çok geç kaldıǧımız ve bir çoǧumuzun ise henüz tanımadıǧı Ahmet Cevad’la ilgili düşüncelerim aşaǧıdaki şekilde sıralandı.

Bu ve benzeri toplantılarda, yani Türk dünyası temsilcilerinin bir vesileyle bir arada buluşması, büyük fikir adamı Gaspıralı İsmail’in ‘dilde, fikirde ve işte birlik’ idealinin mutlaka bir gün gerçekleşeceǧine dair inancımı yenilemektedir.

Bugün, burada Milleti için canını vermekten çekinmeyen, bir fedaiyi, bir idealisti, bir ülkücüyü ve kut sahibi olan Azerbaycan ve Türk dünyasının milli şairini anmak, tanımak ve dostlarımıza anlatmak için birlikteyiz.

Bugün, burada; uzun zamandır kaybettiǧimiz, unuttuǧumuz ama hep özlemini çektiǧimiz Türkün varlık anlayışını en somut bir şekilde ifade eden, yani Azerbaycan’da olmasına raǧmen, Anadolu’daki, Balkanlar’daki soydaşlarının dertleriyle dertlenen bir anlayışı, bir duruşu yani Ahmet Cevad’ı anmak, anlamak için buradayız.

Evet, bugün burada; edebiyatı ve şiiri Türk milletinin istiklali, baǧımsızlıǧı için seferber eden, şiirleriyle milletimizdeki gizli cevheri, gücü ve enerjiyi yani yaratılış ve varoluş gayesini ortaya çıkaran Ahmet Cevad’ı tekrar yad etmek için toplandık.

Bizim kuşaǧın, şahsiyetinin şekillenmesinde önemli rol oynamış, hala hafızalarımızda canlılıǧını devam ettiren, Çırpınırdı Karadeniz, Bakıp Türkün Bayraǧına şiiriyle, tüm Türk dünyasının kalbinin aynı anda atmasını saǧlayan ve her okunuşunda ruhu şad olan Ahmet Cevad’ı yeniden hatırlamak için buluştuk.

Hepimizin bildiǧi gibi Ahmet Cevad bir muallimdir. Çocukları ve gençleri yetiştirmiştir. Ama Ahmet Cevad aynı zamanda bir yazardır. Derdi olan bir yazardır. Mensup olduǧu milletin, medeniyetin insanlarının yaşadıklarını gazate sayfalarına taşımıştır. Yazmakla yetinmemiştir, Anadoluda başgösteren yoksullukla mücadele için yardım toplamış ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmıştır.

Evet bu akşam, tekrar tekrar Çırpınırdı Karadeniz marşı okundu. Her okunuşta Ahmet Cevad’ın ruhu tekrar şad oldu. Bundan sonrada, nesiller boyu okunmaya devam edecek.

Ondördüncü Avrasya Buluşmaları, Avrasya Yazarlar Birliği, Türkevi Topluluğu, Benelüks Azerbaycanlıları Kongresi, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneǧi, Hollanda Uygur Vakfı ve Hollanda Nogay Vakfı tarafından organize edildi. Geçen yıl ve daha önceki yıllarda organize edilen Avrasya Buluşmalarında; “Doğumunun 90. Yılında Cengiz Aytmatov, Sürgünge 10. Yıl: Rabia Kader Günü, Balkanlarda sivil toplum, Demokrasi ve insan hakları, Daǧlık Karabaǧ Meselesi, Kaşgarlı Mahmud, Bosna Kültür Gecesi ve Nogayca Akça Nenem romanı” yayını gibi etkinlikler yapılmıştı.

Programda Uygur Pilavı ve Nogay Böreǧi ikram edildi. Program, tüm katılımcıların eşliǧinde söylenen “Çırpınırdı Karadeniz Bakıp Türkün Bayraǧına, Ah Ölmeden Bir Görseydim, Düşebilsem Topraǧına” marşıyla sona erdi. Milli şair, ülkücü ve kut sahibi Ahmet Cevad’ın ruhu şad, mekanı cennet ve makamı Ali olsun.

Veyis Güngör
17 Aralık 2019

Scroll naar boven
Scroll naar top