Veyis Güngör is schrijver en voorzitter van Turkevi in Amsterdam

UETD Anadolu Programi Basariyla Sonuclandi

UETD Hollanda ve kardeş kuruluşlarının Hollanda Türkiye diplomatik ilişkilerinin 400. Yıldönümü çerçevesinde 5 – 11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği Anadolu etkinlikleri başrarıyla sonuçlandı. Konya, Karaman, Çatalhöyük ve Akşehir’de Sema gösterisi, Resim Sergisi, Sempozyum, Çalıştay, Konferans, Televizyon Tartışmaları, Söyleşiler, ikili görüşmeler ve ziyaretler olarak toplam 16 etkinlik gerçekleştirildi.
KuleSİTE’de ‘Eski Dostlar Resim Sergisi’, Selçuk Üniversitesinde ‘Mevlâna Celâleddin Rumi ve Ailesinin Konya’yı Tesriflerinin 784. Yıldönümü Anısına ‘ULUSLARARASI KONYA KRİTERLER SEMPOZYUMU’, Ticaret Odası’n da ‘Göç ve Türkler; Akören Örnegi Çalıstayı’, Yazarlar Birliğin’de ‘Hollanda’da Mevlana ve Konya Etkinlikleri Konferansı’ ve Aydınlar Ocağında‘Hollanda’da İslam ve Müslümanlar Semineri’ olağanüstü beğeni kazandı.
Katılımcılar Şems ve Mevlana Türbesi, Alaeddin Camii, İnceminare, Sadrettin Konevi, Karatay Müzesi, Sırçalı Medrese, Arkeoloji Müzesi, Mevlana Celaleddin Rumi’nin annesinin mezarı, Yunus Emre Makamı, Seyyit Mahmut Hayrani Türbesi ve Nasreddin Hoca Türbesi’ni de ziyaret ederlerken Meram, Sille, Çatalhöyük, Karamanın Taşkale köyünü de gezdiler.
Etkinliklerde Hollanda-Türkiye 400. Yıl dostluk ilişkileri başta olmak üzere, Hollanda’da Mevlana ve Konya etkinlikleri, Avrupa’ya yapılan göç ve Avrupalı Türkler, Hollanda’da Türkler ve müslümanlar, yerel kalınma, uluslararası ilişkiler ve Avrupa’daki Türk diyasporasının rolü, Hollanda ve Konya Sivil Toplum Kuruluşları işbirliği gibi konuları ele alındı.
KonTV ve KonyaTV’de canlı yapılan canlı yayın programlarında Hollanda merkezli Mevlana ve Konya etkinlikleri, uluslararası göç ve Türkler, ırkçılık, Avrupalı Türklerin siyasi katılım ve temsili gibi konularda tartışmlar yapıldı.
Program süresince Konya’da etli ekmek, fırın kebabı ve höşmerim Karaman’da gofret ve Akşehir’de yoğurt ve peynirli baklava katılımcılara ikram edilen yöresel yemekler arasındaydı.
Akşehir’de tarihi mehter takımıyla karşılanan delegasyon, akşam saatlerinde düzenlenen  Sıra Yarenler programıyla uğurlandı.
Akşehir’e, Hollanda’da var olan Nasrettin Hoca anıtına karşılık olarak ‘Hollanda Yel Değirmeni’ yapılması kararlaştırıldı.
UETD Hollanda ve kardeş kuruluşlarının Hollanda Türkiye diplomatik ilişkilerinin 400. Yıldönümü çerçevesinde 5 – 11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği Anadolu etkinlikleri haberi geniş bir şekilde önümüzdeki günlerde dostlarımıza sunulacaktır. 
HOLLANDA - TÜRKİYE
400. YIL DOSTLUK İLİŞKİLERİ
UETD NL TÜRKİYE PROGRAMI
ANKARA PROGRAMI