Yunus Emre; Hollanda’ya Hoş Geldin…

Tam yirmi dokuz yıl önceydi. Sıcak bir yaz akşamıydı. Tarihler 3 Haziran’ı gösteriyordu. Leiden Üniversitesi amfisi tarihi bir akşama şahitlik ediyordu. Hollandaca-Türkçe programı, Türkoloji Fakültesi öǧrencisi Cora Smelik sunuyordu. T. C. Kültür Bakanlıǧı’nı temsilen Prof. Dr. Orhan Arslan, T. C. Lahey Büyükelçisi Bilgin Unan, Unesco Hollanda temsilcisi Dick Lageweg, T. C. Rotterdam Başkonsolosu Ali Üstün, Leiden Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Dr. A. de Groot, Marmara Üniversitesi Öǧretim Görevlisi Doç. Dr. Zeki Kuşoǧlu ve Türk-İslam Kültür Kuruluşları temsilcileri salonda yerlerini almışlardı.

Neden mi bahsediyorum? Yirmi dokuz yıl önce, Hollanda üniversitelerinde okuyan bir grup Türk öǧrencinin organize ettiǧi ‘Yunus Emre Sevgi Haftası’ programından bahsediyorum.

Sınırlı, hatta sıfır denecek kadar maddi ve manevi imkanlara sahip olunduǧu yıllarda, ama olaǧanüstü bir özgüvenle ülke düzeyinde aşkla yapılan bir faaliyetten bahsediyorum.

1991 yılı UNESCO tarafından ‘Yunus Emre Sevgi Yılı’ ilan edilmişti. Bu çerçevede, o yıllarda aktif olan Hollanda Türk Akademisyenler Birliǧi Vakfı da, 3 – 7 Haziran tarihlerini ‘Hollanda’da Yunus Emre Sevgi Haftası’ olarak ilan etmişti. Yunus Emre Sevgi Haftası programları 3 Haziran’da Leiden Üniversitesi’nde başlamış, Utrecht, Delft, Twente Üniversiteleri ve 7 Haziran Cuma günü Amsterdam Üniversitesi’nde son bulmuştu.

Yunus Emre Sevgi Haftası programının amacı şu şekilde ifade edilmişti: “Bizim de içinde yaşadıǧımız ve bir anlamda ‘Türk kültürü’, diǧer anlamda ‘İslam kültürü’ olarak temsil edildiǧimiz, Hollanda’daki çok kültürlü toplum modeline, Yunus Emre’nin şahsında katkıda bulunmak ve böylece Hollanda Türk düşünce hayatına bir açılım kazandırmakdır.

Leiden Üniversitesi’nde açılış programı, şahsım, Lahey Büyükelçimiz ve Unesco Hollanda temsilcisinin konuşmalarıyla başlayıp, Orhan Arslan ve Alexander de Groot’un sundukları tebliǧlerle devam etmişti. Programın ikinci bölümü, başkanlıǧını Ünal Ercoşkun (Allah rehmet eylesin) hocanın yaptıǧı Limburg Yunus Emre Korosu’nun vermiş olduǧu Tasavvuf Musikisi Konseri ile tamamlanmıştı.

Ertesi gün, Twente Üniversitesi’nde oturum başkanlıǧını Mehmet Yıldırım’ın yaptıǧı programda, Orhan Arslan ve Abdulwahid van Bommel teblig sunmuş ve Yunus Emre Korosu Tasavvuf Musikisi Konseri verilmişti. Üçüncü gün, Utrecht Üniversitesi’nde, oturum başkanlıǧını Muhsin Köktaş’ın yaptıǧı programda, Orhan Arslan bir sunum yapmıştı. Perşembe günü, Delft Üniversitesi’nde Hikmet Gürcüoǧlu oturum başkanlıǧında Cengiz Özdemir, Abdulwahid van Bommel ve Zeki Kuşoǧlu birer teblig sundular. Cuma günü ise, Yvonna Tovikroma başkanlıǧında, Orhan Arslan ve Abdulwahid van Bommel’ın sunduǧu tebliglerle Amsterdam Üniversitesi programı yapıldı.

Üniversite programlarının yanısıra, 3-22 Haziran tarihleri arasında bir de Yunus Emre Sergisi açılmıştı. Zeki Kuşoǧlu ve öǧrencilerinin hazırlamış oldukları sergi, Den Haag Halk Kütüphanesi’nde Emine Aydın öncülüǧünde sergilenmişti.

Program çerçevesinde, Türkçe ve Hollandaca ‘Yunus Emre; Hollanda’ya Hoş Geldin’ başlıklı bir program kitapcıǧı yayınlanmıştı. Kitapcıkta programın yanısıra, Ayvaz Gökdemir (Allah rahmet eylesin) ve Sevgi Gökdemir’in Güldeste kitabından alınan Yunus Emre makalesi yer almıştı.

Ayrıca, hafta boyunca Amsterdam Göçmenler Televizyonu MTV, NOS Türkçe Radyo Yayınları ve İslam Yayın Kurumu IOS, birer Yunus Emre özel programı yayınlamışlardı.
Trouw Gazetesi de hafta sonu ekinde, Yunus Emre’ye tam bir sayfa ayırmıştı.  

Evet, ‘Hollanda Yunus Emre Sevgi Haftası’, sivil toplumda otuz yılı aşan sosyal, kültürel, siyasi mücadelemizin başlangıç programlarından birisini oluşturmaktadır. O hafta, otomobiliyle bizi şehir şehir taşıyan Arif Ulu aǧabeyi, o hafta ve otuz yıldır birlikte olduǧumuz Abdurrahman Yazoǧlu, ne zaman davet eksek hangi görevi verirsek ‘hayır’ demeyen, Türk İslam kültür mimarlarını Hollandacaya tercüme eden Abdulwahid van Bommel hocayı, yine on yıllardır taviz vermeden birlikte görev yaptıǧımız Ahmet Suat Arı başta olmak üzere, faaliyetlerimize katkıda bulunan yüzlerce dostu ve gönüllüleri, Yunusca kutluyorum ve teşekkür ediyorum.  

Veyis Güngör
7 Haziran 2020

Scroll naar boven
Scroll naar top