Paskalya Bayramı, Diriliş Günü

İçinde yaşadığımız Avrupa ülkelerinin bir çoǧu Nisan ayı itibarıyla Paskalya Bayramı kutlamaya başlarlar. Yas günü, iyi Cuma ile başlayan Bayram Paskalya Matem Pazar’ı ile devam eder. Hristiyanların Paskalya Bayramı, her ne kadar görüş ayrılıkları olsa da, Hz. İsa’nın Hristiyanların günahı için dirildiǧi gün olarak müteala edilir. Her ne kadar bu yıl Paskalya Sri Lanka saldırıları ile kana boyansa da, Hristiyan aleminin önemli bayramlarındandır.
Yarım yüzyılı aşan bir süreyle Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslümanlar ve Türkler, yer yer ifade ettiǧimiz üzere, Avrupa’da bir gelecek perspektifi oluştururken, içinde yaşadıkları halkların kültür ve medeniyet tarihini bilmeleri gerekmektedir. Bu bölüm, bizim, Avrupalı Türklerin gelecek vizyonunu oturtacakları önemli sütünlardan birisidir. Dolayısıyla, birlikte yaşadıǧımız insanların sevinç ve matem anlarını, günlerinin muhtevası hakkında bilgi sahibi olmamız kaçınılmazdır.
Alışveriş merkezleri, süpermarketler, gazeteler, televizyonlar başta olmak üzere kiliselerdeki hareketlilik, rengarenk yumurtaların boyanması, okulların tatil olması, komşularımızın birlikte yemek yemeleri bize Paskalya Bayramı kültürü ve geleneǧinin canlılıǧı hakkında bir fikir vermektedir.
Paskalya kutlamaları
Tüm Hristiyanlar tarafından kutlanan Paskalya Haz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra 3. günde dirilişinin kutlandıǧı gündür. Ortodokslar ile Katolikler arasında bazı ayrılıklar olsa da, Paskalya kiliselerde yapılan ayinler başta olmak üzere, yumurta boyama kültürü, toplu eglenceler ile kutlanır ve yaşatılır. Bazı Katolik iş arkadaşlarımızın 40 günlük oruç (perhiz) tutmaları Paskalya’ya manevi hazırlıktır. Paskalya Bayramında aileler genellikle sabah kalvaltısı ile öǧle yemeǧini birleştirip aile bireyleriyle uzun süre yemek masasında kalırlar. Masada farklı renklere boyanarak pişirilmiş yumurtalar dikkat çeker. Yoǧurtlar reçellerle renklendirilir. Çocuklarla birlikte çiftliklere gidilir ve yeni doǧan kuzular sevilir. Bazı parklarda saklanan yumurtalar aranıp bulunur. Televizyonda Paskalya ile ilgili film veya belgesel ailecek seyredilir.
Paskalya teolojisi
Hristiyanlık inancına göre, Hz. İsa’nın zorunlu ölümü, Allah ile insan arasındaki ilişkilerin yeniden tanzimi olarak görülüyor. “Allah dünyamızı, insanların birlikte yaşaması için yarattı. Günlük yaşamda bu birliktelik kayboldu. İnsanlarla sevgi içinde yaşamanın zor olduǧunu gördük. Bencillik, sevgisizlik ve şiddet günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. Allah’ın arzuladıǧı yaşam bu deǧil… Hz. İsa gönüllü olarak insanların günahını omuzladı ve çarmıha gerildi. Bununla, Hz. Isa yeniden Allah ile insan ilişkilerini yeniledi. Hz. İsa’nın öldürüldüǧü Cuma günü, Hz. İsa’nın sonu deǧildi. Üç gün sanra dirildi. Hz. İsa şimdiki hayattan sonraki hayatın yolunu açtı… (waaromgeloven.nl)
Evet, Paskalya bu teolojik inanca göre geleceǧin için yeni bir başlangıç. Birlikte yaşadıǧımız Hristiyanların çoǧu Paskalya Bayramı’nda bu düşüncelere sahipler.
Kanlı Paskalya Pazarı
Ve 2019 Paskalya Bayramı’nda büyük bir terör saldırısına şahit olduk. Hedef Sri Lanka’daki kiliseler ve lüks hotellerdeki turistler. Paskalya Bayramı kana boyandı. Maalesef, Terör inanç, etnik kimlik ayırımı yapmadı. Kanlı Pazarla birlikte, 2011’den bu yana terör saldırılarının çoğunun hedefinde Müslümanlar, Hristiyanlar, Yahudiler, Sih ve diğerleri var:
-2011 Norveç’te yaz gençlik kampına saldırı ve 77 ölü,
– Ağustos 2012-ABD’de bir Sih mabedine saldırı ve 6 ölü,
– Nisan 2014-ABD’de Yahudi Merkezi’ne saldırı ve 3 ölü,
– Haziran 2015-ABD’de siyahların kilisesine saldırı ve 9 ölü,
– Ekim 2015-İsveç’de bir okulda saldırı ve 3 ölü,
– Haziran 2016-Birleşik Krallık’ta İşçi Partisi milletvekili Jo Cox öldürüldü,
– Ocak 2017-Kanada’da bir camiye saldırı ve 6 ölü,
– Mayıs 2017-ABD’de Müslümanlara saldırı ve 2 ölü,
– Haziran 2017-Birleşik Krallık’ta Müslümanlara kamyonla saldırı ve 1 ölü,
– Ekim 2018-ABD’de siyahlara saldırı ve 2 ölü,
– Kasım 2018-ABD’de bir sinagoga saldırı ve 11 ölü.
-Mart 2019-Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı ve 51 ölü.
….Ve Nisan 2019’da Sri Lanka saldırıları ve 290 ölü….
Tüm bu terör saldırılarını şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Sri Lanka halkına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilerim.
Barış, birlikte yaşamayı istemeyen ve dünyayı terörle yönetmek isteyenlerin iştahları kursaklarında kalacaktır.

Veyis Güngör
22 Nisan 2019

Scroll naar boven
Scroll naar top