Noel, yılbaşı ve yalnızlık

Senenin son günlerini yaşıyoruz. Caddelerde, alışveriş merkezlerinde ve eğlence yerlerinde müthiş bir hareketlilik var. İnsanlar alabildiğince alışveriş yapıyorlar. Bu olağanüstülük hiç şüphesiz bir iki gün sonra kutlanacak Noel hazırlıkları için. Köşe başlarına açılan sayısız seyyar çam ağacı satıcısı bir taraftan dikkat çekerken diğer taraftan da yılbaşında atılacak havai fişeklerin satıldığı dükkanlar ışıklandırılmış halde. Müthiş bir tüketim ve harcama var. İnsanın bu atmosferden etkilenmemesi mümkün değil.

Akşama doğru Hollandalı bir yazar arkadaşı aradım. Hal hatırdan sonra evi çam ağacıyla süsledin mi diye takıldım. Evet dedi aldığım çam ağacı beş metre uzunluğunda olunca ikiye böldüm birini bir köşeye diğerini öbür köşeye koydum, eve şenlik geldi diye o da bana takıldı. Şaka yaptığını anlayınca ben Yahudi miyim de çam ağacı alayım dedi. Yahudi-Hristiyan gelenekten geldiğini tahmin ediyordum diye ben de ona takıldım. Tabiiki yazar arkadaşın böyle bir alışkanlığı olmadığı gibi Noel ve Yılbaşında kesilen çamlara ve boşuna atılan havai fişeklere verilen paraların savrulduğunu her fırsatta ifade eder.

Kiliseler de Noel bayramı için özel hazırlıklarını yapmışlar. İki gün süreyle gündüz ve akşam yapılacak ayin programlarını tamamlamışlar. İlginçtir, hangi kilise hangi saatte ve kaç kişi kabul edebilir gibi bilgileri gazetelerde yayınlamışlar. Çok daha ilginç olan bir başka nokta ise kilisede kesin yer bulmak için önceden bedava bilet alınmasının salık verilmesi. Örneğin Zwolle kentinde farklı mezheplere mensup toplam ondört kilise Noel’de hangi saatlede açık olacaklarını ve Noel kutlamalarına kaç kişi katılacağını belirtmişler.

Aralık ayının başında bir rapor açıklandı. Rapor’da yeni yıl bayramı yılın en güvenilmez bayramı olarak nitelendirildi. Çünkü bu bayramda beş yüz kişi çeşitli sebeplerden hastanelerin acil servisine başvuruyor. İkiyüz kişinin gözü zarar görüyor. Ortalama bir kişi de hayatını kaybediyor. Toplam irili ufaklı onbir bin olay meydana geliyor. Bunun için yeni yıl bayramı yılın en güvensiz bayramı olarak görülüyor raporda. Rapordan sonra hükümet ortağı Hristiyan Birlik Partisi havai fişek patlamanın yasaklanmasını savundu.

Noel ve yılbaşı bayramlarının bu abartılı kutlamalar esnadında belki farkına varılmadan yapılan olumlu bir iş ise çok kısa da olsa yalnızlıkların giderilmesine katkıda bulunulmasıdır. Zira hem Noel hem Yılbaşı bayramlarında bazı aileler, yıl boyunca doğum günü kutlamaları haricinde, bir araya gelirler ve birlikte Noel ve yılbaşı yemeği yerler. Böylece yıl boyu ihmal edilen aile büyüklerinin yalnızlıkları giderilmiş olur. Ancak Hollandalı yazar arkadaşı diyorki Hollandalılar bir araya gelince çoğu zaman kavga çıkar. Çünkü yılda çok az bir araya geldikleri için hesaplaşmalar da bayramlarda olur.

Gümümüz Avrupa’sının en önemli sorunlarından birisi ‘yalnızlıktır’. Örneğin Amsterdam’da her sekiz kişiden bir kişi ciddi yalnızlık sorunuyla karşı karşıya. Yılda bir kaç kez aile fertlerinin bir araya gelmesiyle elbette yalnızlık sorunu çözülemez. Noel ve yılbaşı bayramının bir kez daha gündeme getirdiği yalnızlık sorunu Avrupa toplumlarının ciddi bir sosyal sorunudur. Bunun çözümü için toplumun her kesimi ama özellikle bizimkiler sorumluluk hissetmeli ve almalıdırlar…

Veyis GÜNGÖR
23 Aralık 2017

Scroll naar boven
Scroll naar top