Hollanda siyasi partilerinin yaz okulları

Yaz okulları, eğitim ve öǧretim faaliyetinin önemli bir parçasıdır. Yaz okulları bir çok uluslararası kuruluşun önemli bir etkinlikleri arasında yer alır. Siyasi partilerinde yaz okulları programları var. Hatta Hollanda’da bu bir gelenektir. Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Hollanda siyasi partileride her yaz gençler için eǧitim kampları ve programları hayata geçirirler. Bu yaz, sol ve sağ partiler en az üç haftalık olmak üzere gençler için sıkı bir eğitim programı uyguladılar. 

Günlük Trouw gazetesinden Wilma Kieskamp, çeşitli siyasi partilerin yaz okulu programlarını ziyaret etmiş. Kieskamp’ın söyleşilerinden gençlerin siyasi partilerin yaz okullarında hangi konuları ele aldıklarını, partilerin hangi konulara önem verdiklerini de öğreniyoruz. Kieskamp, ‘eski bir gelenek yaşatılıyor’ başlığı ile gençlerin orman içindeki yaz okulları programlarındaki tecrübelerini yansıtmış.

Öyleki, siyasi partilerin yaz okulları Hollanda’da bir gelenek ve fenomen. Bu gelenek İkinci Dünya Savaşı öncesi özellikle sosyal ve hristiyan demokratlar arasında yaygınmış. Siyasete ilgi duyan gençler, yaz aylarında orman içindeki sosyal tesislere alınır ve değişik konular üzerine eğitimden geçirilirlermiş. Günümüzde bu geleneği, sol yaz okulları çerçevesinde PvdA, SP ve Yeşil Sol partileri tarafından yapılıyor. Liberal gelenek ise D66 tarafından uygulanıyor. Aşırı sağ ve ırkçı parti FvD’nın yaz okulu ise Ardenna (Belçika)da yapılmış. 

D66 Partisinin gençlik kolları yaz okulu tarihi bir bina olan ‘Het Rode Valkennest’i kiralamış. Orman içindeki bu tarihi bina 1929 yılında, siyasetçi Floor Wibaut tarafından sosyalist işçi ve sosyal demokrat gençlik için hibe edilmiş bir bina. Savaş öncesi gençlik kampı olarak kullanılmış çok amaçlı bir merkez. D66 Partisi gençlik kolları bu yıl yaz kampı için “Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Sürdürülebilrlik” konusunu seçmiş. Programın misafir konuşmacıları arasında Libya’dan insan hakları aktivisti Zohra Madi de var. 

Yaz okullarında öncelikle cep telefonları kapatılıyor. İdeolojik seminerlerin yanısıra, küresel konuların anlatıldığı yaz okullarında çeşitli oyunlar, eğlence programları ve orman yürüyüşü de yapılıyor. Parti liderleri ve milletvekillerinin de katıldığı programlar, çok ağır olmayıp, partili gençlerin daha iyi tanışması ve kaynaşmasına da katkıda bulunuyor.

İktidar partisi VVD’nin gençlik kolları yaz okulu programını diğer siyasi parti gençlik kolları gibi tarihi orman içinde tarihi binalarda değil, şık bir otelde 220 kişinin katılımıyla gerçekleştiriyor. VVD’li gençlerin yaz okulu programında Thorbecke’ye geniş yer verilmiş. Bilindiği üzere Thorbecke Hollandalı bir devlet ve siyaset adamı  olup, liberalizme imza atan önemli bir isimdir. Thorbecke aynı zaman da Hollanda Parlamenter sistemininde kurucularındandır. Programda, Pakistanlı kadın aktivisti Shirin Musa da konuşmacılar arasında yer almış.

Sosyal Demokrat (PvdA)’lı gençlerin yaz okulu programında ise bu yıl “Geleceğin Konut Pazarı” ana konu olarak seçilmiş. Siyasetçi ve uzmanların konuşmacı olarak yer aldığı programda konut sıkıntısının çözümü için öneriler ve fikir alışverişi yapılmış. 60 gencin katıldığı Yeşil Sol partili gençlerin yaz okulu programı ise daha çok sosyal ve eğlence ağırlıklı bir program olmuş. Sosyalist Parti (SP)’li gençlerin yaz okulu programı  ideolojik tartışmalar ağırlıklı. 

Hristiyan Demokrat (CDA)’lı gençlerin yaz okulu Den Haag’daki parti genel merkezinde yapılmış. Bu yıl tartışma konusu “Neden bu kadar çok çalışıyoruz” olmuş. 

Evet, yaz okulları siyasi partilerin ileride siyaset ve partide etkin olabilecek gençlerin yetişmesi, birbirleriyle yakından tanışmaları, partiye aidiyet duygularını pekiştirmeleri için önemli bir pedagojik ve didaktik yöntemdir. Yaz okulu programlarında ele alınan konular ise hem ulusal, hem uluslararası konular olup, gençlerin sosyal ve siyasi meselelere bakış açılarını geliştirmektedir. Devlet yönetimine talip olan siyasi partiler, gençlik eğitimlerini sadece yaz okullarıyla sınırlı tutmayıp, yıl boyunca çeşitli programlarla siyasi kültür ve gençlerin bireysel gelişmelerini sağlıyor. 

Veyis Güngör

13 ağustos 2019

Scroll naar top