Ekotürk TV’de ‘Stüdyo Amsterdam’ programı…

2024 yılına girdiğimiz şu günlerde, EKOTÜRK TV’nin ‘Stüdyo Amsterdam’ programında, bu hafta, Avrupa’daki gündemi konuştuk. Tuba Aşıcı ile Avrupa gündeminde ele aldığımız konular arasında şu başlıklar yer aldı:

-Güney Afrika Cumhuriyetinden soykırım davası,
-2023 yılı ve Avrupa halklarının vicdanı,
-Almanya’da çiftçilerin isyanı,
-2024 yılı Avrupa’da ve dünyada seçim yılı,
-Avrupa Parlamentosu seçimleri,
-2024 yılında yapılacak kritik toplantılar.

Güney Afrika Cumhuriyetinden soykırım davası
2023 yılının son günlerinde, 29 Aralık 2023 tarihinde, Güney Afrika Cumhuriyeti İsrail’i “Gazze’de soykırım niyetini kanıtladığı” gerekçesiyle, Uluslararası Lahey Adalet Divanı’na başvurmuştu. Dava, 11 Ocak’ta Lahey’de görülmeye başlandı. Divan’a sunulan belgelerle Uluslararası Adalet Divanı’nın soykırımı tespit edebileceği dile getirildi. Halka açık olan ve canlı yayınlanan duruşma sonucu, bir kaç hafta içinde açıklanacak.

2023 yılı ve Avrupa halklarının vicdanı
2024 yılına, İsrail’in Filistin halkına dünyanın gözü önünde, hiç kimseden çekinmeden uyguladığı saldırı ve soykırım gölgesinde girdik. Geçen yıla da, hatırlanacağı üzere Rusya Ukrayna savaşı gölgesinde girmiştik. Dolayısıyla, insanlık Rusya-Ukrayna savaşı sınavını verirken, 2023 yılının son çeyreğinde daha ağır bir sınavla karşı karşıya kaldı.
 
7 Ekim tarihinde yapılan Hamas’ın saldırısına karşı, İsrail’in Filistin halkına başlattığı katliama, başta ABD olmak üzere, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İsrail yanında yer aldıklarını açıkladılar. Hatta, bizzat İsrail’i ziyaret ederek İsrail’in Gazze’de yaptıklarına destek verdiklerini deklare ettiler. Avupalı liderler böyle davranırlarken, bu ülkelerin insanları sokaklara dökülerek, hem İsrail’in yaptıklarını hem kendi liderlerinin haksız tutumlarını protesto ettiler. Bu, Avrupa halklarının bir isyan ahlakıydı.

Almanya’da çiftçilerin isyanı
Almanya, 2024 yılına, Alman çiftçilerin protestolarıyla girdi. Geçtiğimiz yıllarda Hollandalı çiftçiler, sonra İtalyan ve Polanyalı çiftçilerin ayaklandıkları gibi, şimdi de Alman çiftçiler otobanları işgal ederek, yollara döküldüler. Çiftçiler, Federal Hükümetin vergi artışlarını protesto ediyorlar. Gösteriler bir hafta planlansa da, nasıl biteceği belli değil. Bu durum, başta Alman aşırı sağ popülist siyasi partiler tarafından  kullanacağı gibi, Hollanda’da izlenen bir yol ile çiftçilerin desteklediği yeni bir siyasi parti de ortaya çıkabilir.

2024 yılı seçim yılı
2024 yılında 50’den fazla ülkede halk seçim sandığına gidecek. Bu seçimlerden en dikkat çeken iki önemli seçim arasında, 17 Mart tarihinde yapılacak Rusya’da devlet başkanlığı seçimi ve 10 – 14 Kasım tarihleri arasında yapılacak ABD başkanlık seçimleridir.
Rusya’da seçimlerin favori adayı, 71 yaşındaki Putin elbette. Putin seçilirse, 2036 yılına kadar iktidarda kalması bekleniyor.
ABD’de 60’ıncı Başkanlık seçimi için, Demokrat Partiden Başkan Joe Biden ile iki ayrı aday adayı olurken, Cumhuriyetçi Partiden de eski başkan Donald Trump ve dört aday adayı bulunuyor. Ama, iki adayın Biden ve Trump’un şansları daha fazla tabii ki.

Avrupa Parlamentosu Seçimleri
En son Mayıs 2019’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri, 6-9 Haziran 2024’te yapılacak. Parlamento seçimleriyle 705 milletvekili seçilirken, AB Komisyonu ve AB Konseyi başkanları da değişiyor.
Komşumuz Belçika’da seri seçimler var adeta.Belçika’da 9 Haziran tarihinde Avrupa Parlamentosu seçimleri yanı sıra, federal ve bölge parlamentoları seçimleri yapılacak. Daha sonra, 13 Ekim tarihinde de İl, Belediye ve ilçe meclisleri seçimleri yapılacak.

2024 yılında yapılacak kritik etkinlikler
Bu yıl gerçekleşecek bazı kritik etkinlikler ise şöyle:
2024 Dünya Ekonomik Forumu: 15–19 Ocak 2024 tarihleri arasında İsviçre’nin Davos kentinde yapılacak. Toplantının teması, “Rebuilding Trust-Güveni Tekrar İnşa Etmek” olacak. IMF Bahar Toplantısı: Nisan ayında Washington’da gerçekleşecek.
2024 Avrupa Futbol Şampiyonası: Haziran ayında Almanya’da başlayacak.
NATO Toplantısı: Temmuz ayında Amerika’da yapılacak.

Veyis Güngör
11 Ocak 2024

Scroll naar boven
Scroll naar top