2023 yılı ve toplumsal hafızamızda hatırladıklarımız…

Yeni bir yıla girmenin heyecanını yaşadığımız bu yılın son günlerinde, geride bıraktığımız yıla şöyle bir bakıp, ‘toplumsal hafızamızda neleri hatırlıyoruz’ sorusu geliyor insanın aklına.
Hızlıca düşününce, 2023 yılında hem Hollanda’yı hem de Hollanda Türk toplumunu çok yakından ilgilendiren gelişmelerin başında, geçtiğimiz şubat ayında Türkiye’de yaşanan deprem ve sonrasında yaşananları hatırlıyoruz.

Toplumsal hafızamızda, 2023 yılından hatırladığımız bir başka gelişme de, hiç şüphesiz, mart ayında yapılan İl Genel Meclisi seçimleri, yaz tatiline bir gün kala dördüncü Rutte hükümetinin düşmesi ve kasım ayında yapılan Temsilciler Meclisi seçimleridir. Dolayısıyla 2023 yılının Hollanda için bir seçim yılı olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Yine, 2023 yılında yaşanan ve bir halkın dünyanın gözü önünde yok edilişinin, yani İsrail’in mazlum ve savunmasız Filistin halkına uyguladığı soykırım, hafızalardan asla silinmeyecektir. Ekim ayının birinci haftası, Hamas’ın saldırısı bahane edilerek başlatılan etnik soykırım, on binlerce insanın katledilmesini beraberinde getirmiştir.

Hep birlikte, 2023 yılını düşünüken, toplumsal hafızamıza takılan bu üç gelişmeyi kısaca tanımlayalım.  

– 6 Şubat tarihinde ülkemiz Türkiye ve komşu ülke Suriye’de arka arkaya iki ağır deprem yaşandı. Deprem sonrası diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, Hollanda’da da yaraların sarılması için çok hızlı bir şekilde harekete geçildi. Hollanda Türkleri, Hollandalılar, yardım kurumları, Türk kuruluşları, özel sektör, kendiliğinden oluşan yardım grupları ayni ve maddi yardım kampanyaları organize ettiler. Birlikte Çalışan Hollanda Yardım Kuruluşları 125 milyon euro yardım toplarken, Türk kuruluşları da 25 milyon euro topladılar. Diğer taraftan, T.C. Lahey Büyükelçimiz Selçuk Ünal göreve başlar başlamaz, hatta Kral’a güven mektubunu sunamadan,  kendisini Hollanda televizyonlarında buldu. Konsoloslarımız müthiş bir özveriyle çalıştılar. Tüm bu çalışmalar 2023 yılının kurumsal hafızasında yer almıştır.

Demprem sonrası Hollanda Türkiye Dayanışması, Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi tarafından yapılmakta olan bir araştırmayla, sonuçlar rapor olarak yayınlanıp göç literatürüne kazandırılacaktır.

– Bu yılın mart ayında, Hollanda İl Genel Meclisi seçimleri yapıldı. Seçim sonuçları oldukca şaşırtıcıydı. Yeni kurulan ve seçimlerden en fazla oy alan Çiftçi Vatandaş Hareketi (BBB), ana akım siyasi partileri büyük oranda oy kaybettiler. İktidar partileri CDA, D66 ve VVD seçimlerde oy kaybederken, sol partilerin oylarında artış gözlendi. İl Genel Meclisi üyeleri, senota üyelerini seçtikleri için, bu seçim senotada dengeleri alt üst etti.

– Temcilsiler Meclisinin tatile girmesine bir gün kala, mültecilerin aile birleşimi meselesinde ortaya çıkan fikir ayrılığı yüzünden, dördüncü Rutte hükümeti düştü. 22 Kasım Çarşamba günü olağanüstü milletvekili seçimleri yapıldı. Sonuç, akıllara zarar verir mahiyette. Yaklaşık yirmi yıldır İslam karşıtlığı yapan ırkçı parti PVV, 37 sandalye kazanarak en büyük parti olmayı başardı. İktidar partileri hezimete uğradılar. Hükümet kurma çalışmalarının devam ettiği şu günlerde, Meclis Başkanlığını PVV’li alırken, sağ bir koalisyon oluşacağı da aşikardır.

– Ekim ayının ilk haftasından bu yana, insanlığın gördüğü en büyük felaket hız kesmeden devam ediyor. Yaşananlar karşısında, Avrupa ve Amerika yönetimlerinin tavrı yüzünden, ‘Batı vicdanını mı kaybetti’ derken, halkların sokaklara dökülüp, haftalarca ‘katil İsrail, özgür Filistin’ sloganları, 2023 yılının unutulmayacak gelişmeleri arasında yerini aldı.

Elbette, 2023 yılında yaşanan Türkiye’deki şubat depremi, Hollanda’da seçimler ve İsrail’in Filistin halkına uyguladığı soykırım gibi gelişmelere diğer gelişmeleri de ilave edebiliriz.
Geride bıraktığımız yılda, toplumsal hafızamızda akla gelen ilk gelişmelerden bir kaçı böyleydi…

Bu vesileyle, tüm okuyucularımın yeni yılını tebrik eder, 2024’ün tüm insanlık için hayırlar getirmesini temenni ederim.

Veyis Güngör
27 Aralık 2023

HABER Gazetesi, Aralık 2023

Scroll naar boven
Scroll naar top